Jakie stery w mojej ramie

03.12.2013

Tytuł

Jakie stery w mojej ramie
część 1.

 

Przez forum często przewijało się pytanie, jak określić rodzaj sterów w ramie. Zazwyczaj przez niedoświadczonych riderów ze starszymi rowerami, do których ciężko znaleźć polską specyfikację, albo nie można jednoznacznie ustalić modelu. Pomyłka w tym wypadku kończy się zazwyczaj bezsensownym wydatkiem i irytacją, a sprawa jest w gruncie rzeczy bardzo prosta.
Z grubsza w BMXach można spotkać trzy najpopularniejsze rozwiązania:  Fajka 1", niezintegrowane 1 1/8" oraz ostatnio zdecydowanie najpopularniejsze w średniej i wyższej klasie sprzętu - zintegrowane. Opiszemy więc, jak najszybciej połapać się w tym, co w razie awarii do ramy powinniśmy dokupić i na co przy wyborze zwracać uwagę.

Stery 1"

Najstarszym i najsłabszym, ale też na szczęście najrzadziej spotykanym patentem jest klasyczna fajka. Używana jest zazwyczaj w bardzo starych ramach, albo marketowych pseudo-BMX.

-Sterówka widelca od zewnątrz zawsze jest gwintowana
-Mostek nie jest zakładany NA sterówkę, tylko dospawany do niego klin wchodzi DO ŚRODKA.
-W ramę wbite miski
-Dwa pierścienie nakręcone na sterówkę
-Wyłącznie łożyska kulkowe
-Główka ramy to rurka o jednolitej na całej długości średnicy wewnętrznej
-Średnica wewnętrzna główki: Około 29mm

Stery niezintegrowane

Jeszcze 10 lat temu obowiązującym standardem były stery niezintegrowanie, przystosowane do widelca z gładką sterówką i mostkiem nakładanym NA nią. Rozwiązanie to jest bez porównania mocniejsze od fajki, a jeżeli dobierze się przyzwoite stery, w niczym poza wagą nie ustępuje, nowoczesnym zintegrowanym zestawom.

-Sterówka jest gładka 1 1/8"
-mostek jest zakładany na sterówkę.
-W ramę wbite miski 
-łożyska kulkowe lub maszynowe
-Główka ramy to rurka o jednolitej na całej długości średnicy wewnętrznej
-Średnica wewnętrzna główki: około 33mm

Stery zintegrowane

Stery zintegrowane, to aktualnie najpopularniejszy i najlepszy patent do naszych zastosowań. Prosty w instalacji (nie trzeba wbijać misek) a przy odrobinie dbałości i konserwacji bezproblemowo mogą działać nawet parę lat.

-Główka posiada zintegrowane miski sterowe, a co za tym idzie od zewnątrz nie jest na całej długości walcem. Z obu stron poszerza się robiąc miejsce na włożenie łożyska. 
-Przykrywka sterów dochodzi praktycznie do samej ramy 
-Gładka sterówka 1 1/8"

-Średnica wewnętrzna główki: około 44 mm w najszerszym miejscu

Uwaga. Wymienione patenty to tylko trzy najczęściej występujące warianty. W każdej z grup występują pewne udziwnienia, o których więcej przy następnej okazji.